На даний момент тут наведено рекомендації щодо виробництва бетонних виробів та іншої продукції на основі цементу, пофарбованих в об’ємі пігментами для бетону. Надалі ми розширимо дані рекомендації на інші технології.
Витрата пігменту для бетону – дозування. Пропорції в % відносно цементу
Розрахунок необхідної кількості пігменту ведеться в пропорції на масу цементу, як і більшість інших компонентів бетону. Це пов’язано з тим, що фарбується саме в’яжуча речовина: цемент, гіпс та ін. Витрата пігменту для бетону та бетонних виробів лежить у діапазоні 1-7% від маси цементу , але як правило рідко перевищує 5%. Після дозування більше ніж 7% починає падати міцність бетону, при цьому насиченість кольору збільшується несуттєво.
Слід брати до уваги, що крім концентрації пігменту, на кінцевий колір виробів впливають багато інших факторів. Головні з них:
- Цемент. Сірий цемент може впливати на колір, додаючи свій відтінок, особливо для світлих пігментів (жовті). Цемент різних марок від різних виробників можуть по-різному впливати на кінцевий колір бетону. Білий цемент набагато краще працює зі світлими кольорами;
- Водо-цементне співвідношення. Значно впливає підсумковий колір;
- Заповнювач.
Для отримання впевненого насиченого відтінку в ході “налаштування технології” ми рекомендуємо відштовхуватися від концентрації 5% від маси цементу, після чого при необхідності зменшити або незначно збільшити концентрацію для досягнення бажаного кольору для зниження витрат на пігмент.
Порядок введення пігменту у суміш
Є кілька способів введення пігменту для бетону у суміш. Вони залежать від особливостей технології та оснащення виробництва.
Найпростіший спосіб – додавання до заповнювача
У більшості випадків для досягнення рівномірного кольору підходить такий порядок введення компонентів у бетон:
Заповнювач + Барвник + Цемент + Вода
Важливо: незалежно від порядку введення компонентів розрахунок кількості пігменту все одно ведеться на кількість цементу. Тобто маси компонентів: цементу, заповнювача, пігменту повинні бути розраховані заздалегідь, і після того повинні бути змішані згідно вказаному вище порядку.
Після додавання пігменту до заповнювача (пісок, відсів та ін.) слід ретельно перемішати суху суміш до повного рівномірного розподілу барвника, і тільки потім додавати цемент. Якщо пігмент змішувати відразу з цементом – можливе утворення грудок пігменту, які можуть не розподілитись по бетону та проявитися у вигляді вкраплень іншого кольору.
Додавання в готовий бетон у міксері
Такий спосіб додавання пігменту частка бетону також можливий. При цьому слід знати кількість цементу, використаного для приготування бетону, що знаходиться в міксері для коректного розрахунку потрібної кількості пігменту. Також слід брати до уваги, що забарвлений бетон залишиться на стінках міксера, що може вплинути на колір бетону у наступних партіях.
Змішування з водою
Такий спосіб використовується, як правило, на великих виробництвах. Пігмент вводиться у воду і перемішується до утворення суспензії, яка згодом додається до бетонної суміші.
Застосування пігментів у технологічних формах G і C – гранульовані та окатані
Серед продукції ТМ Bayferrox є багато позицій у спеціальній технологічній формі: G (мікро-гранули) та C (компакт-форма, окатаний пігмент). Ці форми зроблені насамперед для зручності дозування, зокрема у автоматичних лініях. Гранульований пігмент у порівнянні зі звичайним порошковим не прилипає до елементів обладнання, рівномірно висипається, не комкується і не порошить. При ручному дозуванні використання цих форм має також свої плюси у вигляді зручності роботи з матеріалом і зменшення забруднення.
Гранули та окатанний пігмент добре розподіляються у суміші за наявності достатньої кількості води. У окатаних “C” пігментах у складі є спеціальний диспергатор для поліпшення розподілу в суміші. Однак при недостатній кількості води, наприклад, в технології напівсухого пресування, гранульований і окатанный пігмент можуть не розподілитися рівномірно, і в цьому випадку, можливо, потрібно замінити їх на пігмент в порошковій формі.